post-it-member
 Latest News  Recent News Headlines

Apr 1 2007 - Saint John Track Athletes Shine at the Atlantic Indoor Championships

Moncton, N.B., March 31, 2007: Sixteen athletes from the Saint John Track Club made a strong showing at the Atlantic Indoor Championships this past weekend in Moncton. This event, the last for the indoor season included over 150 competitors from N.B., N.S. and PEI.   The club had many strong individual performances and personal bests including the following athletes who had the following finishes. Congratulations to everyone who competed.   Girls Katie Robinson                   1st place                 60m                 Bantam Girls                                           1st place                 200m                                                         2nd place                High Jump                                                              3rd place                 800m                 Erin Kelly                           1st place                400m               Bantam Girls                                           1st place                 Long Jump                                           3rd place(tie)           High Jump                                           4th place                 200m                                           Erin Hyde                           3rd place(tie)          High Jump        Bantam Girls                                           4th place                 Long Jump                                           10th place               200m   Dana Dodsworth                5th place                 60m                 Bantam Girls                                           9th place                 200m   Natalie Williams           11th                             60m                 Peewee Girls                                           6th                          200m                                             5th                          Long Jump   Lauren Williams            12th                          60m                 PW Girls (youngest @ meet)

Mollie Jensen                      3rd place                 60m                 Bantam Girls                                           5th place                 200m
                                          5th place                 400m                                           Lauren Bennett                   1st place                 High Jump        Peewee Girls   Boys Anthony Cormier                2nd place                200m               Peewee Boys                                           3rd place                 400m                                           1st place                 Long Jump                                           6th place                 60m     Dallas Casey                       2nd place                Long Jump       Peewee Boys                                           4th place                 200m                                           4th place                 400m                                           7th place                 60m   Nick MacMackin               1st place                 400m               Bantam Boys                                           1st place                 800m                                             1st place                 1500m   Todd Floyd                        1st place                 60m                 Juvenile Boys   Barry Britt                          1st place                 3000m             Juvenile boys     Alex Peabody                     2nd place                200m               Midget Boys                                           2nd place                400m                                           5th place                 60m   Mike Campbell                   4th place                 800m               Juvenile                                           5th place                 1500m   Mitchell O’Neil                   3rd place                 200m               Juvenile                                           3rd place                 Long Jump                                           4th place                 60m   Jordan Jamison                   9th place                 200m               Junior   - Full meet results  

2017-04-13 - Important Notice about Jason Reindl
2017-03-18 - Spring/Summer Program 2017
2016-09-20 - JD Irving Invitational Cross Country - Middle & High School Meet
2016-05-27 - Caleb Jones Retires from Competition
2016-03-10 - Outdoor Program

 News by Month
March 2017 September 2016 May 2016
March 2016 November 2015 October 2015
September 2015 August 2015 July 2015
June 2015 May 2015 April 2015
March 2015 February 2015 January 2015
December 2014 November 2014 October 2014
September 2014 August 2014 July 2014
June 2014 May 2014 April 2014
March 2014 February 2014 January 2014
December 2013 November 2013 October 2013
September 2013 August 2013 July 2013
June 2013 May 2013 April 2013
March 2013 February 2013 November 2012
October 2012 September 2012 August 2012
July 2012 June 2012 May 2012
April 2012 March 2012 February 2012
January 2012 December 2011 November 2011
October 2011 September 2011 August 2011
July 2011 June 2011 May 2011
April 2011 March 2011 February 2011
January 2011 December 2010 November 2010
October 2010 September 2010 August 2010
July 2010 June 2010 May 2010
April 2010 February 2010 January 2010
December 2009 November 2009 October 2009
September 2009 August 2009 July 2009
June 2009 May 2009 April 2009
March 2009 February 2009 January 2009
December 2008 October 2008 September 2008
August 2008 July 2008 June 2008
May 2008 April 2008 March 2008
February 2008 January 2008 December 2007
November 2007 October 2007 September 2007
August 2007 July 2007 June 2007
May 2007 April 2007 February 2007
January 2007 November 2006 October 2006
September 2006 August 2006 July 2006
June 2006 May 2006 April 2006
March 2006 February 2006 January 2006
November 2005 October 2005 September 2005
August 2005 July 2005 June 2005